2022-08-28
Według statystyk GUS przeciętny Polak produkuje około 350 kilogramów śmieci rocznie, z czego 54 kilogramy stanowi jedzenie[i]. O ile ten wynik plasuje nas dość nisko (dla porównania przeciętny mieszkaniec Danii produkuje łącznie prawie 700 kg rocznie), to wciąż jest to ogromna liczba, którą dobrze byłoby zmniejszyć.
Trend Zero Waste (z ang. zero marnowania) obecnie jest jednym z ważniejszych i silniej promowanych stylów życia na świecie. Ruch ten zaczął funkcjonować na początku lat 2000 w USA, ale prawdziwą popularność zdobył kilka lat temu, wraz z wzrastającą świadomością zmian klimatu i naszego wpływu na nie. Obecnie hasztagi zawierające frazę „zero waste” mają ponad 13 milionów użyć na Instagramie. Stosujemy hasło, w mediach społecznościowych, czy jednak wiemy, czym jest zero waste?
Zero Waste (w mniej radyklanej wersji: Less Waste) jest postulatem dotyczącym dokonywania codziennych wyborów, których celem jest ograniczanie produkowania przez nas odpadów. Filozofię Zero czy Less Waste opisuje zasada 5R, czyli:
- Refuse (odmawiaj) – zastanów się, czy na pewno czegoś potrzebujesz;
- Reduce (ograniczaj) – staraj się generować mniej odpadów;
- Reuse (wykorzystuj ponownie) – dawaj rzeczom nowe życie;
- Recycle (recyklinguj) – segreguj śmieci i poddawaj je recyklingowi;
- Rot (kompostuj) – odpadki organiczne kompostuj zamiast wyrzucać.
Jak wprowadzić te zasady do codziennego życia? Oto kilka wskazówek.
Skórki dobre na wszystko!
- Zwykle przy obieraniu warzyw czy owoców, skórki i gniazda z nasionami niemal automatycznie wyrzucamy do kosza. Tymczasem obierki z jabłek, gruszek, ziemniaków, marchewki, pietruszki lub cukinii doskonale nadają się do robienia domowych przekąsek na słodko lub słono. Wystarczy je dokładnie umyć, doprawić ulubionymi przyprawami, odrobiną oliwy lub oleju, upiec lub usmażyć i… mamy domowe chipsy!
- A gdyby tak zrobić bulion z obierków? Większość smaku warzyw kryje się właśnie w naturalnym „opakowaniu” miąższu. Dlaczego więc go nie wykorzystać? Zamiast pozbywać się obierków z marchewek, pietruszek, pieczarek, cebuli czy czosnku, dobrze jest zaopatrzyć się w pojemnik do ich przechowywania. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości (pamiętajmy, aby przechowywać pojemnik w zamrażarce podczas jego uzupełniania), wystarczy wrzucić je do wody, przyprawić i czekać aż ugotuj się nam aromatyczny bulion. W ten sam sposób możemy wykorzystać końcówki szparagów.
- Wygotowane obierki z bulionu możemy umieścić w kompostowniku, w ten sposób nie marnując niczego.
- I pamiętajmy! Skórki są bogatym źródłem dobroczynnych składników odżywczych, w tym witamin A i C, potasu czy wapnia. Przed wykorzystaniem do naszych potraw, upewnijmy się jednak, że skórki pochodzą z owoców i warzyw z certyfikowanych ekologicznych upraw, ani nie były woskowane lub konserwowane na czas transportu.
Coś dla urody
Żywnościowe zero waste nie musi ograniczać się tylko do jedzenia. Ciekawe, prawda? Wiele kosmetyków można stworzyć przy użyciu popularnych produktów spożywczych, ograniczając nie tylko tworzenie odpadów, ale też zużycie opakowań.
- Najprostszym przepisem są różnego rodzaju peelingi – cukrowe, solne, do całego ciała, do ust, do rąk…. Do ich stworzenia wystarczy użyć ekologicznej oliwy i cukru lub zmielonych ziaren kawy.
Przetwarzaj w stylu eko
Do składników życia w duchu zero waste jest kreatywność i edukacja. Jak być eko, a przy tym dobrze się bawić?
- Warto spróbować sił w przygotowaniu octu ze skórek i gniazd jabłek lub gruszek. Domowy ocet owocowy ma szereg zastosowań – od kulinarnych przez sprzątanie do kosmetycznych.
- Pokruszone skorupki jajek, bogate w wapno, są nie tylko doskonałym nawozem dla roślin, ale też mogą służyć do czyszczenia przypalonych garnków i patelni, nie narażając ich na zniszczenie w przeciwieństwie do tradycyjnego druciaka.
Pomysły można mnożyć. Za każdym razem jednak, chcąc wykorzystać surowce spożywczo, upewnijmy się, że pochodzą one z ekologicznych, wolnych od chemii upraw. Ich odnalezienie na sklepowych półkach ułatwi certyfikat Euroliścia, który gwarantuje, że wybrane produkty są bezpieczne i wysokiej jakości.
[i] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/gus-ochrona-srodowiska-w-2020-odpady-komunalne-10550.html