Sierpień jest ważnym miesiącem w gospodarstwie ekologicznym – to czas intensywnych prac związanych ze zbiorami i pielęgnacją plonów. W porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym różnią się one podejściem do uprawy roślin oraz szczególną dbałością o środowisko. Mimo że żniwa w gospodarstwie ekologicznym mogą być bardziej wymagające pod względem organizacji, ich efekty w postaci wysokiej jakości żywności są niezwykle cenione zarówno przez konsumentów, jak i samych rolników. Jak wygląda planowanie prac na ekozagonie latem?
Prace w gospodarstwie ekologicznym są ściśle uzależnione od zmieniających się pór roku. Każda z nich wymaga innego zakresu i nakładów pracy. Lato jest czasem, kiedy należy maksymalnie wykorzystać plony i przygotować się na nadchodzące miesiące.
Zbiór, przetwarzanie i przechowywanie plonów
Zbiór, przechowywanie i przetwarzanie owoców oraz warzyw w gospodarstwie ekologicznym wymagają zastosowania naturalnych metod i technik, które wykluczają użycie chemikaliów. Dzięki temu rolnicy ekologiczni dbają nie tylko o konsumentów, ale również o środowisko i zrównoważony rozwój swoich gospodarstw.
W gospodarstwie ekologicznym w zbiorach najczęściej stosowana jest metoda ręczna. Pozwala ona na dokładniejsze sortowanie owoców i warzyw oraz minimalizację uszkodzeń. Pracownicy mogą w ten sposób lepiej ocenić optymalny moment dojrzałości plonów, a to z kolei pozwala na zachowanie ich wartości odżywczych i smakowych. W metodzie ręcznej wykorzystuje się proste narzędzia, takie jak nożyce do owoców czy widły, które pomagają w zbiorze, bez uszkadzania roślin.
Dobrym i często stosowanym sposobem konserwacji jest fermentacja – nie tylko wydłuża ona trwałość owoców i warzyw, ale także wzbogaca ich wartości odżywcze. W celu przedłużenia świeżości produktów dozwolone jest używanie soli, octu czy cukru, które działają jak naturalne środki konserwujące. Oprócz tego owoce i warzywa można suszyć na słońcu lub w piecu. Plony powinno się przechowywać w chłodnych, ciemnych miejscach, takich jak piwnice. Zalecane jest także użycie pojemników wykonanych z naturalnych materiałów, jak drewno czy szkło.
Wyłącznie naturalne metody ochrony roślin
Zastosowanie naturalnych metod ochrony roślin w gospodarstwie ekologicznym przynosi wymierne korzyści zarówno dla zdrowia roślin, jak i dla jakości gleby oraz całego ekosystemu. Ich dobór powinien być jednak uzależniony od specyfiki warunków lokalnych oraz rodzaju uprawianych roślin. Należy przede wszystkim unikać sztucznych środków ochrony roślin, a zamiast tego wykorzystywać sposoby, które wspierają zdrowotność gleby i roślin oraz przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności. O jakich sposobach mowa?
Kompostowanie to proces, w którym organiczne resztki roślinne czy obornik przekształcane są w wartościowy materiał sprzyjający poprawie właściwości gleby. Kompost dostarcza składników odżywczych i korzystnych mikroorganizmów, które mogą hamować rozwój patogenów, a ponadto zwiększa zdolność zatrzymywania wody w glebie. Zastosowanie naturalnych nawozów, takich jak obornik, gnojówka roślinna (np. z pokrzywy) czy nawozy zielone (np., koniczyna czy lucerna) zapewnia roślinom nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale także wspomaga regenerację gleby i poprawia jej mikrobiologiczne właściwości. Inną, naturalną metodą ochrony roślin, jest rotacja upraw, która polega na zmianie rodzaju uprawianych roślin na danym polu w cyklu kilkuletnim. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na kontrolowanie szkodników i chorób roślin. Istotną rolę w kontekście naturalnych metod ochrony roślin odgrywają również zioła, które stosuje się często jako rośliny towarzyszące. Przyczyniają się nie tylko do zwiększenia różnorodności biologicznej, ale także do lepszej jakości plonów. Pomagają w ochronie przed szkodnikami i chorobami, a także przyciągają pożyteczne owady. Ponadto niektóre rośliny, takie jak koniczyna czy lucerna, mogą być uprawiane jako rośliny okrywowe, zapobiegające erozji gleby i poprawiające jej strukturę oraz właściwości fizykochemiczne. W rolnictwie ekologicznym niektóre rośliny zielarskie mogą być również używane do produkcji naturalnych nawozów i bioinsektycydów, które stanowią naturalną, przyjazną środowisku alternatywę dla agrochemikaliów.
Gospodarstwo ekologiczne oszczędza wodę
Oszczędzanie wody w gospodarstwie ekologicznym jest kluczowe zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. To nie tylko korzyść dla środowiska w postaci ochrony zasobów naturalnych, ale także wymierne rezultaty i sposób na zwiększenie efektywności produkcji. Skuteczne oszczędzanie wody w rolnictwie ekologicznym można osiągnąć poprzez kilka sposobów, m.in.:
Kupując żywność znakowaną Euroliściem, czyli logo europejskiego systemu rolnictwa ekologicznego, otrzymujesz nie tylko gwarancję wysokiej jakości produktu, ale także pewność, że został on wytworzony zgodnie ze zrównoważonymi, przyjaznymi środowisku praktykami rolniczymi. Takimi, które – w przeciwieństwie do praktyk w rolnictwie konwencjonalnym – generują niższe zużycie energii i wody oraz ograniczają emisję gazów cieplarnianych. Kupując produkty lokalne wspierasz rolników z regionu, a to z kolei przyczynia się do rozwoju lokalnej gospodarki i zacieśniania więzi społecznych. Pamiętaj o tym, że wspieranie ekologicznych gospodarstw i wybieranie certyfikowanej żywności ekologicznej to krok w stronę zmiany nawyków konsumpcyjnych, bardziej świadomego i odpowiedzialnego stylu życia oraz troski o przyszłość naszej wspólnej planety.
Źródła: