logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Im więcej słyszymy o katastrofie klimatycznej, tym częściej zadajemy sobie pytanie „jak być bardziej eko?”. Nawet małe codzienne decyzje mają wpływ na środowisko, dlatego ekologiczny styl życia już dawno przestał być kaprysem. Warto przestawić się na eko i chronić zasoby planety, zwłaszcza, że wcale nie jest to trudne. Przedstawiamy 5 najprostszych sposobów na bycie eko na co dzień.

1. Nie wyrzucaj jedzenia

Czy wiesz, że tylko 4 osoby na 10 przed pójściem na zakupy sprawdzają zawartość lodówki? W efekcie większość z nas kupuje zbyt dużo jedzenia, by potem tonami wyrzucać je na śmietnik[i]. Wyrzucamy w ten sposób własne pieniądze, marnujemy wodę i energię, które wykorzystano do produkcji żywności, a dodatkowo generujemy kolejne odpady. Jeśli więc chcesz być bardziej eko, zacznij od rozważnych zakupów: najpierw zrób przegląd lodówki, a potem listę potrzeb. Pójdź też o krok dalej i spróbuj wykorzystać kuchenne resztki do ostatniego okruszka. Z suchego chleba zrób grzanki, skrawki serów i wędlin wrzuć do zapiekanki, a skórkę z jabłek po prostu zjedz razem z owocem.

2. Kupuj eko żywność

Sklepy z żywnością ekologiczną istnieją już we wszystkich polskich miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, a dostęp do eko produktów mamy coraz łatwiejszy[ii]. Warto z niego korzystać, bo w uprawach ekologicznych warzyw, owoców i zbóż nie stosuje się pestycydów ani chemicznych nawozów. Podobnie z nabiałem czy mięsem: w gospodarstwach ekologicznych zwierzęta jedzą naturalne pasze i mają dostęp do naturalnych pastwisk. Przekłada się to na smak, wartości odżywcze oraz bezpieczeństwo takich produktów. Ale uwaga – nie wszystko, co wygląda naturalnie, jest naprawdę eko. Chcąc mieć 100% pewności, że sięgasz po eko produkt, szukaj na opakowaniu unijnego certyfikatu żywności ekologicznej – Euroliścia, czyli zielonego listka z gwiazdek nawiązujących do flagi UE.

3. Jedz mniej mięsa

Diety roślinne zyskują coraz więcej zwolenników, bo i specjaliści do spraw żywienia zalecają ograniczanie mięsa w diecie[iii], i ekolodzy zapewniają, że jest to dobre dla planety. Przemysłowa hodowla zwierząt to jeden z czynników powodujących szkody środowiskowe, choćby z powodu dużej emisji tlenków azotu[iv]. Jeśli chcesz być bardziej eko, możesz całkowicie zrezygnować z mięsa lub jadać je po prostu rzadziej. W zamian korzystaj z bogactwa sezonowych warzyw i owoców, ekologicznych przetworów oraz roślinnych zamienników mięsa, których nie brakuje na sklepowych półkach. Spróbuj warzywnych pasztetów i kotletów – są naprawdę pyszne i proste w przyrządzaniu.

4. Ogranicz plastik

Chyba każdy słyszał o tym, jakie szkody wyrządza środowisku plastik. Rozkłada się latami na wysypiskach śmieci, przenika do wód gruntowych, a także pływa w morzach, gdzie jest zjadany przez ryby. Aż połowa morskich odpadów z plastiku to produkty jednorazowego użytku[v], które możesz łatwo wyeliminować ze swojego życia. Chcąc być eko, zrezygnuj np. z plastikowych talerzyków. Słomki do napojów zamień na metalowe, a po użyciu umyj. Zamień też wodę butelkowaną na kranówkę i dzbanek z filtrem węglowym, a na zakupy zabierz torbę z materiału. Warzywa i owoce możesz pakować i ważyć w wielorazowych woreczkach lub luzem – kupno 2 pomidorów nie wymaga osobnej foliówki.

5. Oszczędzaj wodę

Na koniec warto przypomnieć kilka domowych tricków, które pozwolą oszczędzać ważny, niezbędny do życia zasób. Wody mamy wprawdzie w Polsce pod dostatkiem, ale jej światowe źródła są już ograniczone. Dlatego jeśli chcesz być eko, bierz prysznic zamiast kąpieli w pełnej wannie, zakręcaj kran przy myciu zębów, a pralkę i zmywarkę włączaj tylko w pełni załadowane. Wodą po myciu warzyw czy odcedzeniu makaronu możesz bez obaw podlać rośliny doniczkowe albo gdy jest jej więcej – wykorzystać do spłukania toalety. Najważniejsze w tym wszystkim jednak, by eko-nawyki wprowadzać w życie stopniowo i w zgodzie ze swym własnym rytmem. Tylko wtedy zostaną z nami na dłużej i przysłużą się środowisku.


[i] Raport Federacji Polskich Banków Żywności, Nie marnuj jedzenia 2020, https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2020/10/Raport_NieMarnujJedzenia_2020.pdf [dostęp: 28.04.2022].
[ii] Koalicja na rzecz BIO i NielsenIQ,.Żywność ekologiczna w Polsce raport 2021, Warszawa 2021 r.
[iii] Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Talerz zdrowego żywienia, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/ [dostęp 15.12.2021 r.]
[iv] Compassion in world farming: https://www.ciwf.pl/hodowla-przemyslowa/zanieczyszczenie-srodowiska/ [dostęp: 28.04.2022].
[v] Dane WWF: https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/plastik [dostęp: 28.04.2022].

image_pdf