Choć trochę nam jeszcze brakuje do Niemców czy Skandynawów, żywność ekologiczna jest na najlepszej drodze do podbicia serc milionów Polaków. Nasz rynek eko specjaliści oceniają jako perspektywiczny, a coraz więcej osób przekonuje się do produktów certyfikowanych. Co nimi kieruje, gdzie kupują eko produkty i za co ją cenią – zapytaliśmy o to ekspertów kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”.
Kupujemy eko, bo troszczymy się o innych
Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej
Statystyczny Kowalski wydaje na ekologiczną żywność tylko 8 euro rocznie, podczas gdy Duńczyk aż 344 euro. Wbrew pozorom to całkiem dobra wiadomość, bo polski rynek eko rośnie i w ciągu najbliższej dekady jego wartość może się podwoić. Wszystko dzięki coraz większej świadomości ekologicznej oraz empatii. Najczęściej po ekologiczną żywność sięgają ludzie młodzi, dla których dieta w stylu eko to wyraz troski o najbliższych. Nie bez przyczyny żywność ekologiczna tak dobrze sprzedawała się w pandemii, przypomina Krystyna Radkowska:
Dbanie o bliskich i siebie w pandemii wiązało się ze zwiększeniem popytu na bio i zwiększeniem wydatków na żywność ekologiczną. Do najczęstszych powodów, dla których konsumenci decydują się na zakup żywności ekologicznej, należą przyjazność dla środowiska, postrzeganie tej żywności jako dobrej dla zdrowia, bezpieczeństwo oraz zaufanie do żywności certyfikowanej. 31 proc. millenialsów i 40 proc. „zetek” kupuje produkty bio przynajmniej raz w tygodniu, bo ma dla nich znaczenie zdrowie oraz kwestie społeczno-etyczne stojące za eko żywnością.
Kupując eko, wybieramy bezpieczeństwo
Dr inż. Urszula Sołtysiak, wieloletnia wykładowczyni SGGW
W lipcu 2022 r. mija 10 lat od momentu, gdy w całej Unii wprowadzono obowiązkowe oznakowanie produktów ekologicznych. Od tego czasu na wszystkich ekologicznych jogurtach, kaszach bio czy organicznych sokach widnieje Euroliść. To symbol potwierdzający, że mamy do czynienia z produktem, który spełnia konkretne standardy i od wideł do widelca, od pola do półki w sklepie, na każdym etapie był monitorowany. Kontrole w ekologicznych gospodarstwach i przetwórniach przeprowadza zawsze zewnętrzny podmiot, a nie pracownik, co – jak podkreśla dr inż. Urszula Sołtysiak, daje transparentność i poczucie bezpieczeństwa:
W systemie produkcji żywności ekologicznej każdy etap musi być skrupulatnie dokumentowany po to, by móc dotrzeć do pola, na którym była produkowana marchewka, która jest częścią zupy jarzynowej albo częścią jakiegoś sosu czy gulaszu, jeśli w tym gulaszu stwierdzono pozostałości, które nie powinny się w nim znaleźć. To się nazywa identyfikowalność – ta możliwość prześledzenia od końca do źródła. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z przyczyn sukcesu produktów ekologicznych.
W sklepie ekologicznym każdy znajdzie coś dla siebie
Sylwester Strużyna, wiceprezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej
Oferta żywności bio w polskich sklepach jest coraz bogatsza, co ułatwia przestawienie diety na eko. Już wszystkie kategorie żywności mają swoje ekologiczne odpowiedniki: od mięsa i nabiału, przez warzywa, kawę, herbatę, po piwo, wino i wódkę. Do tego nasze narodowe eko specjalności, czyli jabłka, jajka oraz kasze – tych produkujemy w Polsce najwięcej. Gdzie kupić eko produkty? Pomimo, że są dostępne w wielu miejscach, warto korzystać także ze specjalistycznych sklepów eko. Nigdzie nie znajdziemy tak szerokiego asortymentu ani tak spersonalizowanej obsługi. Sklepy specjalistyczne to rozwojowy segment rynku – wyjaśnia Sylwester Strużyna:
Duże znaczenie ma doradztwo – wielu klientów, którzy przychodzą do sklepu specjalistycznego oczekuje fachowej porady oraz dobrej atmosfery robienia zakupów. Nie są to tak bezosobowe zakupy jak w dużym hipermarkecie czy dyskoncie i stąd wielu klientów ceniących wysoką jakość żywności wybiera sklepy specjalistyczne i będzie je wybierać w przyszłości […] Właściciele takich sklepów wiedzą, jakie klienci mają preferencje, problemy, alergie pokarmowe i umieją im wskazać właściwe produkty.
Produkty ekologiczne najczęściej kupujemy dla dzieci
Monika Dyrda, Client Director w NielsenIQ
Badania pokazują, że Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczną żywność. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (do kwietnia 2022) wydaliśmy na nie 0,78 mld zł. Już co 3. konsument zwraca uwagę na to, czy dany produkt jest eko albo przynajmniej naturalny, choć pewnym ograniczeniem ciągle jest dla nas budżet. Dlaczego kupujemy eko żywność? Cenimy wartości, które za nią stoją i cenimy też zdrowie, które z nią zwykle wiążemy. Jednak najchętniej sięgamy po bio produkty, gdy w naszym domu pojawiają się dzieci – potwierdza Monika Dyrda:
W segmencie ekologicznym produktem numer jeden jest jedzenie dla dzieci. Z tych 776 mln złotych wydanych na żywność ekologiczną 238 mln wydaliśmy właśnie na certyfikowane produkty dla najmłodszych. Ta grupa rośnie o 14 proc. w stosunku do ostatnich 12 miesięcy. Żywność dla dzieci stanowi już niemal połowę koszyka zakupowego: w pierwszej piątce najpopularniejszych bio produktów znalazły się aż 3 z nich, czyli jedzenie w słoiczkach, mleko dla dzieci i ciasteczka dla dzieci. Oprócz nich są w niej także napoje roślinne bio i ekologiczne jogurty.
Pogłębione wypowiedzi naszych ekspertów znajdziecie w relacji z konferencji prasowej inaugurującej kampanię „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”. Zapraszamy do jej obejrzenia!