logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Coraz więcej osób świadomie rezygnuje ze spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych, wybierając wegetariański lub wegański styl odżywiania. To ogólnoświatowy trend, który także w Polsce ma rzesze „wege” zwolenników. Ale czy kupowanie produktów wegańskich lub wegetariańskich oznacza, że dbamy o planetę i kupujemy świetnej jakości produkt o dobrym składzie?

Menu wegan a wegetarian

Tym, co łączy oba sposoby odżywiania, i jednocześnie stanowi ich podstawę, jest spożywanie warzyw, owoców, zbóż, orzechów, grzybów, roślin strączkowych czy olejów roślinnych. Różnicą jest podejście do produktów odzwierzęcych – w diecie wegan nie znajdziemy mięsa, drobiu, ryb, owoców morza, mleka, miodu, nabiału, jajek. Wegetarianie odrzucają mięso, ale dopuszczają w swoim jadłospisie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał (laktowegetarianie), jajka czy miód. Rośnie też grupa fleksitarian, którzy nie rezygnują całkowicie z mięsa, ale znacznie ograniczają jego spożycie.

Wspólny mianownik – dobrostan zwierząt i troska o planetę

Ochrona klimatu, dobrostan zwierząt czy dbanie o dobrą formę to główne motywacje, które wpływają na zmianę stylu odżywiania się. Wiele osób decydujących się na „wege” rewolucję w swojej diecie jest przekonanych o tym, że wybierając taki styl odżywiania, wykazuje proekologiczną postawę. Czy już samo przejście na weganizm albo wegetarianizm sprawia, że jesteśmy bardziej eko? Nie w każdym przypadku.

Uwaga! Nie wszystko, co wege, jest eko!

Rynek żywności wegetariańskiej i wegańskiej rozwija się bardzo szybko,
a w sklepach oprócz warzyw i owoców, pojawia się coraz więcej gotowych produktów, bazujących na roślinnych składnikach: np. zamienniki mięsa, pasztety z warzyw, wegańskie alternatywy dla tradycyjnego nabiału (mleka roślinne, sery z orzechów czy tofu, roślinny smalec i in.).

Faktem jest, że podążając w „wege” kierunku i ograniczając konsumpcję mięsa, zmniejszamy popyt na nie, a tym samym redukujemy emisję gazów cieplarnianych pochodzących z hodowli zwierząt (głównie bydła) na masową skalę[i]. Dzięki temu ograniczamy również ogromne zużycie wody, które ma miejsce w przemysłowej hodowli zwierząt[ii].

Ale konwencjonalne produkty wegetariańskie oraz wegańskie także mogą pochodzić z produkcji przemysłowej, pozostawiać duży ślad węglowy i przyczyniać się do eksploatacji zasobów wodnych. W produkcji przemysłowej warzyw, owoców i żywności roślinnej, aby zwiększyć jej wydajność, stosuje się chemiczne nawozy i środki ochrony roślin. Ponadto, w gotowych produktach „wege” często znajdują się składniki, które z ekologicznymi aspektami żywienia mają niewiele wspólnego, dlatego warto uważnie czytać etykiety – i sprawdzać!

Na szczęście, wraz z dynamicznie rozwijającym się trendem „wege”, w sklepach pojawia się coraz więcej certyfikowanych produktów ekologicznych, spełniających ścisłe wymagania dotyczące sposobu produkcji. Żywność ekologiczna oznacza cały proces „od pola do stołu”, czyli uprawę, przetwórstwo, konfekcjonowanie, a także import z krajów trzecich produktów lub surowców, które spełniają wymogi unijnych regulacji w tym zakresie[iii].

Wybieraj „wege”, ale świadomie

Jeśli zależy nam na tym, by produkty wegańskie i wegetariańskie, które kupujemy, były wysokiej jakości, o dobrym składzie i jednocześnie realizowały postulaty proekologiczne, to powinniśmy wybierać te opatrzone znakiem Euroliścia. Ekologiczna żywność certyfikowana gwarantuje nam, że została wyprodukowana z  poszanowaniem środowiska naturalnego i dobrostanu zwierząt, a przy jej wytworzeniu nie stosowano pestycydów oraz regulatorów wzrostu. Tego nie gwarantują zwykłe produkty spożywcze opatrzone jedynie hasłami „wegetariańskie”, „wegańskie”, „wege”. Oznakowany symbolem Euroliścia produkt jest objęty certyfikacją, a to oznacza, że został on wytworzony zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, w poszanowaniu środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.

Pamiętajmy o tym, że od naszych wyborów konsumenckich zależy, czy weganizm i wegetarianizm będą naprawdę ekologicznymi sposobami odżywiania się.

Więcej o tym, dlaczego warto przestawić się na żywność ekologiczną, przeczytasz
w artykule: https://przestawsienaeko.eu/inwestycja-w-eko-zywnosc-sie-oplaca/

 

 

Źródła: https://jemyeko.com/warzywa-i-owoce-z-upraw-ekologicznych-wazne-nie-tylko-dla-wegetarian/

[i] Zarczuk, J., & Klepacki, B. (2021). Ślad węglowy w sektorze rolno-spożywczym i konsumpcji żywności. Ekonomika I Organizacja Logistyki, 6(2), 73–82.
[ii] www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/74541952/147996970
[iii] https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/from-farm-to-fork/

 

image_pdf