Przeciętny Polak zjada ok. 5 kg makaronu rocznie, podczas gdy statystyczny Włoch – 28 kg[1]. W samej Italii znanych jest co najmniej jego 300 rodzajów. Makarony różnią się między sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale także rodzajem wykorzystanej do ich produkcji mąki. To właśnie w niej tkwi sekret idealnej pasty – ważne, by była wysokiej jakości, tak jak mąka wytwarzana z pszenicy pochodzącej z upraw ekologicznych. Czym charakteryzuje się produkcja makaronu BIO?
Historia makaronu
Do niekwestionowanych zalet makaronu zaliczają się m.in. szybkość przygotowania oraz uniwersalność jego wykorzystania w wielu daniach – zarówno wytrawnych, jak i tych na słodko. I chociaż od wieków trwa spór pomiędzy Chinami i Włochami o to, komu należą się laury za „wynalezienie” makaronu, fakty mówią same za siebie: pierwszą tablicę z inskrypcją dotyczącą makaronu wydobyto ok. 4 tysięcy lat temu pod ponad 3 metrami osadu w miejscowości Lajia, w południowo-wschodnich Chinach[2]. Kwestią sporną pozostaje natomiast, czy ówczesny makaron powstawał na bazie prosa, a nie pszenicy. Po ten drugi surowiec sięgnęli właśnie mieszkańcy europejskiego Południa i to Włosi rozsławili makaron na cały świat.
Co ciekawe jednak – mimo że w Polsce zjadamy rocznie niewielką (w porównaniu do innych narodów) ilość makaronu, jesteśmy jednym z ważniejszych producentów tego półproduktu na świecie. Każdego roku w Polsce produkuje się ok. 160 tysiecy ton makaronu, co według danych IPO (International Pasta Organisation) plasuje nas na 17. miejscu wśród producentów makaronu na całym świecie[3].
Z pola do młynu
Do produkcji mąki organicznej, z której wytwarza się makaron BIO, używa się zboża pochodzącego z certyfikowanych upraw ekologicznych, w których zabronione jest stosowanie mineralnych nawozów azotowych, herbicydów, fungicydów, insektycydów czy chemicznych zaprawek nasion. Dla zapewnienia optymalnych warunków glebowych wykorzystuje się również płodozmian – wybiera odmiany najbardziej odporne na choroby, trwałe i wysokiej jakości. To m.in. właśnie dzięki uprawom ekologicznym do łask wracają stare odmiany zbóż, takie jak: płaskurka lub samopsza (odmiany pszenicy) czy też orkisz, a także dawne gatunki żyta, owsa, jęczmienia i prosa, które przyjmują się nawet na mniej żyznych glebach. W ekologicznych uprawach zbóż rośliny chroni się poprzez stwarzanie pożytecznym organizmom optymalnych warunków bytowania, a także poprzez bezpośrednie zabiegi ręczne lub mechaniczne.
Co więcej, nie tylko sama uprawa ekologiczna, ale także młyn, w którym powstaje mąka BIO, musi posiadać odpowiedni certyfikat. Surowiec z takiego młyna nie jest sztucznie wybielany, nie ma też żadnych zbędnych dodatków i ulepszaczy, takich jak substancje antyzbrylające czy środki poprawiające pulchność i lepkość ciasta. Wszystko to wpływa ostatecznie na wysoką jakość mąki ekologicznej.
Makaron BIO – zrób go sam!
Makaron ekologiczny nie zawiera konserwantów i polepszaczy smaku, a do jego produkcji wykorzystuje się starannie wyselekcjonowane surowce pochodzące z ekologicznych gospodarstw. Rynek żywności ekologicznej oferuje szeroki wachlarz gotowych makaronów BIO, ale można go również przygotować samodzielnie – satysfakcja gwarantowana! Wystarczy zaopatrzyć się w mieszankę mąk ekologicznych i kilka dodatkowych składników, by móc cieszyć się smakiem domowego, naturalnego, ekologicznego makaronu. To jak, spróbujesz? Przepis poniżej!
Na porcję ok. 400 g ugotowanego makaronu potrzebna będzie 1 szklanka mieszanki mąk ekologicznych, 1 całe jajo + 2 żółtka jaj ekologicznych, 1/3 łyżeczki soli i łyżka oliwy.
Na stolnicy usyp kopiec z mąki i zrób w nim dołek, tak aby móc wbić do niego jajo i 2 żółtka. Dodaj sól i łyżkę oliwy. Można dolać również dodatkowo łyżkę wody. Połącz wszystkie składniki i zacznij zagniatać ciasto – może to potrwać nawet do 45 minut. Ważne, by było wyrobione dokładnie, aż zrobi się gładkie i jednolite. Na koniec uformuj kulę, zawiń w przezroczystą folię do żywności i odłóż do lodówki na minimum godzinę. Ciasto musi w tym czasie odpocząć.
Po schłodzeniu kulę podziel na trzy kawałki (tych, których nie będziesz akurat wałkować, owiń w folię spożywczą). Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkowuj pierwszą część ciasta – możesz użyć do tego także specjalnej maszynki do makaronu. Rozwałkowany placek zawiń w rulonik pokroj przy pomocy bardzo ostrego noża. Tak przygotowany makaron należy jeszcze wysuszyć. I gotowe!
Ze względu na naturalne metody uprawy i brak sztucznych dodatków, makarony ekologiczne są odżywcze i dobrze przyswajalne przez organizm. Ponadto często zawierają one pełne ziarno, co dodatkowo zwiększa ich wartość odżywczą. Makaron ekologiczny to dobry wybór dla osób dbających nie tylko o dobre samopoczucie i wysoką jakość pożywienia, ale także ochronę zasobów środowiska naturalnego.
Rynek oferuje aktualnie wiele różnych rodzajów makaronów. Aby mieć pewność, że wybieramy makaron BIO, należy zwrócić uwagę, czy na etykiecie opakowania widoczny jest znak Euroliścia – unijne logo gwarantujące certyfikację ekologiczną.
[1] https://www.horecatrends.pl/gastronomia/114/swiatowy_dzien_makaronu_ile_zjadamy_go_rocznie,9647.html
[2] https://kukbuk.pl/artykuly/przysmak-z-olimpu-skad-wzielismy-makaron/
[3] http://www.pastaibasta.pl/19-restauracja/360-ile-jedza-makaronu
Źródła: