logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Bonus: przepis na rozgrzewające danie jednogarnkowe z sezonowych ekowarzyw

Jesienią częściej zaszywamy w ciepłym zaciszu domów. Natura w tym czasie także zwalnia tempo i po okresie wydania plonów, sama zbiera siły na kolejne miesiące intensywnej pracy. W zamian oferuje całą paletę warzyw, z których można przygotować wiele odżywczych, rozgrzewających i sycących potraw. Najlepiej wybierać jarzyny sezonowe, z ekologicznych gospodarstw – uprawiane w sposób przyjazny środowisku naturalnemu.

Jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, nie ma nic lepszego niż szybkie, jednogarnkowe danie, które przyjemnie rozgrzeje od środka. Dlaczego do całorocznego jadłospisu warto wprowadzić żywność uwzględniającą kalendarz warzyw i owoców sezonowych? Sprawdź nasze wskazówki i już dziś zacznij jeść w zgodzie z rytmem natury.

Zgodnie z Talerzem Zdrowego Żywienia ponad połowę tego, co jemy, powinny stanowić warzywa i owoce (400-700 g dziennie), przy czym proporcja warzyw do owoców powinna być większa. Idealnym rozwiązaniem jest spożywanie dwóch porcji owoców i trzech porcji warzyw każdego dnia.

Dlaczego warto jeść sezonowe warzywa?

Dieta zgodna z porami roku to najbardziej pierwotny i naturalny sposób żywienia. Sezonowe warzywa i owoce są bardziej wartościowe. Dlaczego? Ich droga – z pola na stół – jest krótka, dzięki czemu nie tracą one swojej świeżości i zachowują wyższą gęstość odżywczą. Takie warzywa i owoce są również o wiele bardziej dostępne i tańsze w sezonie. Co więcej, kupując lokalnie, wspieramy rolników i przedsiębiorców z najbliższego otoczenia.

Kalendarz sezonowych warzyw i owoców – jesień/zima

Miesiące jesienne (wrzesień-listopad) i zimowe (grudzień-luty) to czas, kiedy na naszych stołach królują m.in. warzywa korzeniowe, cebulowe, kapustne i dyniowate – wszystkie są doskonałą bazą do wszelkiego rodzaju sycących i rozgrzewających zup-kremów.
Wrzesień:
Warzywa – chrzan, jarmuż, patison, bakłażan, fasolka szparagowa, marchew, ziemniak, brokuły, kalarepa, kalafior, sałata, brukselka, kukurydza.
Owoce – pigwa, żurawina, figi, maliny, jeżyny, brzoskwinia, śliwki, winogrona.
Październik:
Warzywa – burak ćwikłowy, ziemniak, seler, pietruszka, marchew, batat, dynia, brukiew, cukinia, jarmuż, kukurydza, cebula, por, chrzan.
Owoce – figi, daktyle, winogrona, śliwki, jabłka, gruszki.
Listopad:
Warzywa – topinambur, brukselka, buraki, chrzan, koper, dynia, pietruszka, borowiki, smardze, kalarepa, kapusta.
Owoce – jabłka, gruszki, kiwi, dzika róża, grejpfrut.
Grudzień-luty:
Kiedy temperatura za oknem spada, oprócz warzyw korzeniowych i kapustnych, zimowy jadłospis warto wzbogacić dodatkowo w warzywa cebulowe. Od grudnia do lutego jadamy najczęściej takie warzywa, jak: burak, por, marchew, ciecierzyca, czosnek, fasola, ziemniak, soja, kalarepa, pietruszka, a z owoców: gruszki, jabłka i cytrusy.

Nie tylko sezonowe, ale i ekologiczne

Ważne jest, by wybierać produkty, które służą i nam, i środowisku. Oprócz sezonowości warto więc postawić na żywność ekologiczną, czyli taką, którą wytwarza się zgodnie z europejskim systemem rolnictwa ekologicznego. Jest to schemat gospodarowania, który nie zatruwa środowiska i dzięki temu pozwala produkować wysokiej jakości produkty.

W certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych zabronione jest stosowanie nawozów chemicznych, pestycydów czy stymulatorów wzrostu. To produkcja prowadzona w harmonii z otoczeniem, wyrażająca szacunek do naturalnych potrzeb człowieka i środowiska. Rolnictwo ekologiczne dąży do ochrony zasobów naturalnych, w szczególności gleby, wody i powietrza, a w centrum zainteresowania ma ochronę zdrowia konsumentów, pracowników oraz ochronę bioróżnorodności środowiska naturalnego. Produkty roślinne, takie jak owoce i warzywa, uprawiane są przy użyciu wyłącznie naturalnych nawozów, wykorzystując biologiczne metody zwalczania szkodników.

Żywność ekologiczną wyróżnia nie tylko smak, ale także naturalność i wartości odżywcze. Dlatego podczas zakupów warto szukać certyfikowanych produktów ekologicznych oznaczonych symbolem Euroliścia (12 białych gwiazdek na zielonym tle) – znaku certyfikacji ekologicznej.

Wypróbuj przepis na rozgrzewające danie jednogarnkowe – w sam raz na chłodne dni.

Rozgrzewający gulasz z ekowarzyw

Składniki:
2 marchewki
1 pietruszka
1 papryka czerwona
½ selera korzeniowego
2 cukinie średniej wielkości
250 g ciecierzycy w zalewie
250 g pieczarek
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 szklanki wody
Śmietanka 36%
2 łyżki mąki (orkiszowa, owsiana, pszenna, ryżowa – według uznania)
1 łyżeczka wędzonej papryki
1 łyżeczka kurkumy
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka cząbru
2 łyżki majeranku
4 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
1 szczypta pieprzu cayenne
Sól i pierz – do smaku

Przygotowanie:
Warzywa czyścimy i obieramy. Pieczarki z cebulą i 1 ząbkiem czosnku kroimy i podsmażamy na suchej patelni (wrzucamy powoli część pieczarek, gdy zredukują się pod wpływem ciepła dorzucamy kolejną porcję). Następnie siekamy pozostałe warzywa w kolejności: marchew, papryka, seler, pietruszka i łączymy z pieczarkami. Smażymy, aż będą al dente i dorzucamy cuknię, a na koniec ciecierzycę. Przyprawiamy i dodajemy mąkę. Mieszamy i chwilę smażymy.
Do warzyw dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i zioła. Dolewamy wodę i na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, dusimy. Czekamy, aż woda odparuje i po 10-15 min. dodajemy śmietankę oraz zmiażdżony drugi ząbek czosnku. Podduszamy wszystko jeszcze kilka minut.
Gulasz posypujemy uprażpnymi pestkami dyni i podajemy z aksamitnym puree ziemniaczanym, ryżem lub ulubioną kaszą.

Smacznego!

image_pdf