Sporadyczne stosowanie kilku wybranych elementów rolnictwa ekologicznego, jak ograniczenie chemii w ochronie roślin, używanie naturalnych pasz, unikanie monokultur, nie wystarczy, by zdobyć status gospodarstwo ekologicznego. Czego więc potrzeba? Uprawy ekologiczne wymagają konsekwentnego stosowania tych czynności zgodnie z normami unijnego systemu jakości rolnictwa ekologicznego. Założenie gospodarstwa ekologicznego czy przestawienie gospodarstwa tradycyjnego na ekologiczne metody upraw można opisać w kilku krokach przedstawionych poniżej.
Udaj się na szkolenie
Pierwszy krok, który trzeba wykonać, to szkolenie, na którym można uzyskać pełną wiedzę na temat wymogów i zasad ekologicznej produkcji żywności i regulujących ją przepisów. Można je odbyć w jednym z regionalnych Ośrodków Doradztwa Rolniczego, znajdujących się w każdym województwie albo w powiatowym Zespole Doracztwa Rolniczego. Do zadań tych organów należy m.in. wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników.
Spełnij warunki
Po uzyskaniu podstawowej wiedzy niezbędne jest wdrożenie w gospodarstwie zasad i wymogów rolnicta ekologicznego w zakresie upraw roślin i zwierząt, dotyczących m.in. czynności związanych z żywieniem i pielęgnacją zwierząt gospodarskich, środków produkcji rolnej i ochrony roślin, a także rodzaju oraz wielkości produkcji ekologicznej.
Zgłoś działalność ekologiczną do jednostki certyfukującj
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej zgłoszenia działalności dokonuje się Wojewódzkiemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych za pośrednictwem jednostki certyfikującej na formularzu udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych. Lista jednostek certyfikujących w rolnictwie ekologicznym upoważnionych do przeprowadzania kontroli i certyfikacji w systemie rolnictwa ekologicznego dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według stanu na 7 lipca 2022 r. w Polsce istnieje 12 upoważnionych jednostek certyfikujących.
Uzyskaj certyfikat
Jednostka certyfikujaca ma prawo wydania certyfikatu rolnictwa ekologicznego, uprawniającego do znakowana produktów symbolem europejskiego logo żywności organicznej, tzw. Euroliścia. Jednostka przesyła rolnikowi lub przetwórcy formularze potrzebne do prowadzenia eko gospodarstwa oraz plan kontroli. Zgłaszając działalność, zezwalamy inspektorom z jednostki certyfikującej na wykonanie kontroli w gospodarstwie co najmniej raz w roku.
Kontrole – o czym warto pamiętać
Kontrole są ważnym etapem certyfikacji gospodarstwa. Gospodarstwo zostanie poddane kontroli w czasie tzw. konwersji na metody ekologiczne (bez niej nie można uzyskać certyfikatu) i później, po uzyskaniu certykfikatu. Podczas kontroli inspektorzy sprawdzają zgodność produkcji z wymogami zawartymi w przepisach:
Kontroli podlegają obiekty gospodarstwa, jak działki rolne, budynki, urządzenia do produkcji, magazyny, a także dokumentacja, np. dowody zakupu środków do produkcji. Na tej podstawie jednostka certyfikująca ocenia, czy może wystawić producentowi certyfikat zgodności. Warto pamiętać, kontrole sa odpłatne dla rolnika, proporcjonalnie do wielkości obszaru prowadzonej działalności.
Źródła danych: