logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Jak powstaje eko

Czym różni się ekologiczna produkcja żywności od produkcji konwencjonalnej? Jakimi zasadami muszą kierować się producenci bio, aby wytwarzać certyfikowane produkty ekologiczne?

Od ziarna do bochenka: jak powstaje pieczywo ekologiczne?

Chleb, bułki czy tosty są tak powszechne, że traktujemy je jak oczywistość, rzadko zastanawiając się, co kryje się w ich składzie. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj i pochodzenie składników oraz sposób wypieku. Pieczywo BIO, przygotowane z ekologicznej mąki i naturalnego zakwasu, bez zbędnych dodatków i według tradycyjnych metod, nie tylko smakuje „jak dawniej”, ale także jest przyjazne dla środowiska.

Czytaj więcej

Jak przebiega proces certyfikacji ekologicznej?

Żywność ekologiczna to najlepiej kontrolowana żywność na rynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, produkcja ekologiczna wymaga od wytwórców nie tylko stosowania się do przepisów w zakresie ekologicznej uprawy i hodowli, ale także dokumentowania i właściwego znakowania produktów bio.

Czytaj więcej

Żniwa w stylu eko – letnie zbiory w gospodarstwie ekologicznym

Sierpień jest ważnym miesiącem w gospodarstwie ekologicznym – to czas intensywnych prac związanych ze zbiorami i pielęgnacją plonów. Mimo że żniwa mogą być bardziej wymagające pod względem organizacji, ich efekty w postaci wysokiej jakości żywności są niezwykle cenione zarówno przez konsumentów, jak i samych rolników.

Czytaj więcej

Tam, gdzie rytm życia dyktuje natura. Jak wygląda codzienność gospodarstwa ekologicznego?

Rolnictwo ekologiczne, jako najbardziej prośrodowiskowa metoda produkcji rolnej, to system zrównoważonego gospodarowania, funkcjonujący w pełnym poszanowaniu natury. Na czym polega organizacja gospodarstwa ekologicznego?

Czytaj więcej

Skąd się wziął Euroliść?

Aby produkt móc nazwać ekologicznym, niezbędne jest uzyskanie prawa do jego znakowania Euroliściem – oficjalnym logo europejskiego systemu rolnictwa ekologicznego. Jak doszło do jego ustanowienia i co tak naprawdę ono oznacza?

Czytaj więcej

Poznaj terminy stosowane w przepisach regulujących produkcję ekologiczną (cz. 3)

To już ostatnia część serii, w której przybliżamy Wam zagadnienia i terminy związane z unijną produkcją ekologiczną. Dowiecie się z niej m.in., na czym polega ekologiczna hodowla roślin i zwierząt oraz jakie wymogi muszą spełniać ekologiczne przetwórnie. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej

Gleby eko – czym są nawożone?

Utrzymanie a nawet podwyższanie żyzności gleby osiąga się w rolnictwie ekologicznym poprzez wzbogacanie w materię organiczną oraz stwarzanie warunków do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Służy temu m.in. stosowanie prawidłowego płodozmianu, odpowiednich nawozów organicznych i mineralnych oraz utrzymywanie właściwego odczynu gleby.

Czytaj więcej

Czy w żywności ekologicznej znajdziemy E dodatki?

W ostatnich latach w handlu spożywczym wzrosła liczba ekologicznych produktów przetworzonych, jak chrupki, napoje, ciastka, sery, wędliny. Czy konsumenci poszukujący żywności "bez konserwantów", mogą sięgać po nią bez obaw? W jaki sposób powstają ekologiczne przetwory i jakie dodatki zawierają? Sprawdźmy!

Czytaj więcej

Poznaj terminy stosowane w przepisach regulujących produkcję ekologiczną (cz. 2)

Bioróżnorodność, dobrostan zwierząt czy żywność bio to popularne pojęcia i choć większości z nas znane „ze słyszenia”, to nie do końca jasne w kontekście unijnego systemu produkcji ekologicznej. Przybliżamy te i kilka innych terminów.

Czytaj więcej

Jajko mądrzejsze od kury, czyli dlaczego warto wybierać jajka ekologiczne

Polska plasuje się na szóstej pozycji co do wielkości produkcji jaj w Unii Europejskiej. Ekologiczne jajka zajmują drugie miejsce, po owocach i warzywach, na liście najczęściej kupowanych produktów bio. Polacy wybierają je ze względu na smak i „brak chemii”.

Czytaj więcej

Poznaj terminy stosowane w przepisach regulujących produkcję ekologiczną (cz. 1)

Co to jest Euroliść? Na czym polega produkcja ekologiczna? Co oznacza konwersja na rolnictwo ekologiczne? Jak działa jednostka certyfikująca? Co ma do tego „strategia od pola do stołu”? Poznajcie odpowiedzi na te i inne pytania.

Czytaj więcej

Mleko od szczęśliwej krowy, jajka od wybieganej kury W jakich warunkach żyją zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych?

Produkcja ekologiczna to swoisty (eko)system, który oparty jest na takich filarach, jak wysoka bioróżnorodność biologiczna, ochrona zasobów naturalnych, produkcja wartościowej i pozbawionej pestycydów żywności oraz dbałość o dobrostan zwierząt hodowlanych.

Czytaj więcej

Z ekologicznego ogrodu na jesienny stół

Naturalne smak, tekstura i aromat to najczęstsze powody, dla których sięgamy po ekologiczne warzywa i owoce. Innym motywem wyboru jest świadomość, że w uprawie ekologicznej wykluczone są nawozy sztuczne oraz pestycydy. Jak rozpoznamy eko warzywa i owoce?

Czytaj więcej

Jak zostać rolnikiem ekologicznym?

Sporadyczne stosowanie kilku wybranych elementów rolnictwa ekologicznego, jak ograniczenie chemii w ochronie roślin, używanie naturalnych pasz, unikanie monokultur, nie wystarczy, by zdobyć status gospodarstwo ekologicznego. Czego więc potrzeba?

Czytaj więcej

Oznakowanie produktów ekologicznych – na co zwrócić uwagę?

Produkty ekologiczne w Unii Europejskiej są oznakowane w jednakowy, spójny sposób, dzięki czemu są łatwo identyfikowalne przez konsumentów całej Wspólnoty.

Czytaj więcej

Różnice pomiędzy produkcją konwencjonalną a ekologiczną

O ile prawdopodobnie każdy konsument choć raz słyszał o żywności ekologicznej lub miał z nią styczność podczas zakupów, o tyle nie wszyscy mają świadomość, czym różni się ona od żywności konwencjonalnej.

Czytaj więcej

Żywność ekologiczna, czyli jaka?

Czy każdy produkt naturalny albo prosto od rolnika czy też wyhodowany we własnym ogródku to produkt ekologiczny? Wielu z nas ulega pokusom, aby tak właśnie myśleć o żywności ekologicznej, inaczej zwanej BIO.

Czytaj więcej