Polacy coraz częściej sięgają po certyfikowaną żywność ekologiczną, bo rośnie liczba świadomych konsumentów, którzy dbając o zdrowie, chcą kupować produkty sprawdzonej jakości. Przeciętny Polak wydaje na bio żywności 8 euro rocznie – to zaledwie 10% unijnej średniej wydatkowanej przez europejskich konsumentów na eko produkty (76 euro). Dla porównania w Danii, gdzie udział bio żywności w rynku spożywczym wynosi 12,1%, roczne wydatki per capita na eko produkty to 344 euro [i]. Z drugiej strony w specjalistycznych sklepach ekologicznych, których w Polsce jest 850, jednorazowe zakupy konsumentów to wydatek średnio na poziomie 75 zł, czyli ponad 16 euro[ii].
Według badania Shopper Trends, przeprowadzonego przez NielsenlQ dwóch na pięciu Polaków deklaruje zainteresowanie tematem ekologii i zwykle sprawdza, czy kupowane produkty są naturalne bądź posiadają certyfikat bio. Co najważniejsze, polscy konsumenci są pozytywnie nastawieni do żywności ekologicznej, która kojarzy im się ze zdrowiem, bezpieczeństwem, dobrą jakością i wysoką wartością odżywczą. Przy wyborze produktów spożywczych nie bez znaczenia są również takie kwestie, jak lokalność produktów oraz aspekty etyczne, związane z produkcją i dystrybucją żywności.
W eko-koszyku polskiego konsumenta najczęściej znajdują się ekologiczne warzywa i owoce oraz jaja. Nieco rzadziej pieczywo, przetwory mleczne i mleko. Co istotne, zdecydowana większość polskich konsumentów nie dostrzega braków w asortymencie żywności ekologicznej.
Bez wątpienia numerem 1 w eko zakupach są produkty roślinne. Rosnąca świadomość proekologiczna społeczeństwa wpływa na kształtowanie trendów żywnościowych. Dlatego na znaczeniu zyskują produkty roślinne, które z powodzeniem zastępują żywność pochodzenia zwierzęcego – nabiał czy mięso. Szeroka paleta dostępnych i wciąż powstających innowacyjnych produktów oraz gotowych dań roślinnych zaspokoi nie tylko potrzeby wegan, wegetarian czy flexitarian, ale także tych konsumentów, którzy po prostu szukają nowych smaków i różnorodności kulinarnej. Interesującą kategorią odzwierciedlającą ten trend są napoje roślinne, które stanowiły trzecią najchętniej kupowaną kategorią produktów ekologicznych w 2020 roku. Choć są zdecydowanie droższą od mleka i napojów mlecznych alternatywą, ich rynek rośnie dynamicznie, a co czwarty sprzedawany w tej kategorii produkt ma certyfikację ekologiczną (wzrost 75% vs rok 2019)[iii].
Według producentów eko żywności rozwijać ma się również rynek świeżych produktów ekologicznych, które stanowią mniejszość w stosunku do produktów gotowych obecnych w sklepach. Prognozuje się, że sprzedaż świeżej żywności ekologicznej będzie rosła nawet o 15-20% rok do roku.
[i] FiBL 2021
[ii] Polska Izba Żywność Ekologicznej: Raport „Żywność ekologiczna w Polsce”, 2021.
[iii] NielsenIQ, 2021.