logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Zasoby naszej planety są ograniczone, dlatego o środowisko powinniśmy dbać codziennie, także podczas robienia zakupów spożywczych. Można je planować tak, by jak najmniej marnować. Można zabierać do sklepu własne torby i woreczki na warzywa. Można wreszcie wybierać ekologiczną żywność. Gdzie najlepiej kupować produkty eko i dlaczego warto to robić?

Dieta oparta na produktach eko to dobry (a przy tym smaczny) sposób na ochronę środowiska. Żywność ekologiczna powstaje w pełnym poszanowaniu bioróżnorodności: bez chemicznych środków ochrony roślin, z troską o dobrostan zwierząt i w obiegu zamkniętym. Jest bezpieczna, ma mnóstwo smaku, a przy tym prosty skład, bazujący na naturalnych komponentach. To wszystko potwierdza certyfikat umieszczony na opakowaniu, czyli tzw. Euroliść. Tylko Euroliść da Ci gwarancję, że trzymasz w ręku makaron, sok czy jogurt naprawdę ekologiczny. Zatem jeśli chcesz być eko, szukaj Euroliścia podczas codziennych zakupów. Nie jest to trudne, bo żywność z certyfikatem kupisz już prawie wszędzie:

  1. Supermarkety i dyskonty – to właśnie w nich sprzedaje się ponad ¾ produktów eko w naszym kraju. Dzięki supermarketom i dyskontom nabiał, kasze czy warzywa z Euroliściem znajdziesz bez problemu nawet w małym mieście. Wiele marketów ma wydzielone całe duże działy ekologiczne, gdzie zaopatrzysz się w eko żywność od A do Z, często w korzystnych cenach.
  1. Ekologiczne sklepy specjalistyczne – funkcjonują już w większości polskich miast, także tych mniejszych. Bywają małe, osiedlowe, a także większe, należące do ogólnopolskich sieci, zawsze jednak wyróżnia je obsługa biegła w temacie eko żywności. W sklepach ekologicznych łatwiej niż w markecie kupisz świeże produkty na wagę (wędliny, sery, ryby czy garmażerkę).
  1. Kooperatywy spożywcze – znajdziesz je w dużych miastach, gdzie są zwykle prowadzone przez ekologicznych zapaleńców. W kooperatywie kupisz różnego typu produkty ekologiczne, od fasoli na wagę po twaróg z pobliskiego gospodarstwa. Są one zamawiane bezpośrednio u lokalnych producentów, a dostawy świeżych produktów przyjeżdżają w poszczególne dni tygodnia.
  1. Sklepy internetowe – to najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców małych miejscowości oraz dla osób wyjątkowo zabieganych. W ostatnich latach liczba eko sklepów w internecie podwoiła się, a z dostawą pod drzwi można już zamówić nie tylko certyfikowane oleje, przeciery czy orzechy – także nabiał oraz mrożonki.
  1. Bazary i jarmarki regionalne – w obu tych miejscach masz szansę upolować eko produkty, które przy okazji będą świeże, pyszne, tradycyjne i prosto od rolnika. Ale uwaga! Nie każda rzodkiewka z bazaru jest ekologiczna, a pomidory od miłej starszej pani mogą być równie dobrze w 100% bio, jak też pełne pozostałości pestycydów. Nawet mali rolnicy stosują środki ochrony roślin, by uodpornić uprawy na szkodniki. Dlatego na bazarach kupuj tylko od sprawdzonych sprzedawców, a najlepiej po prostu pytaj, czy mają certyfikat eko.

Warto podczas zakupów wybierać eko żywność, bo każdy taki wybór to wkład w dobrostan naszej planety. To również okazja na wzbogacenie diety o jedzenie wartościowe, smaczne, wytworzone z sercem oraz troską o jakość na każdym etapie produkcji.

Wszystkie dane liczbowe przytoczone w tekście pochodzą z raportu Koalicji na rzecz BIO i NielsenIQ,.Żywność ekologiczna w Polsce raport 2021. Pełna wersja raportu jest dostępna TUTAJ.

image_pdf