Wielu z nas próbuje zacząć żyć w stu procentach ekologicznie, przemeblowując swoje życie naraz. Jednak trzeba pamiętać, że ekologiczny lifestyle to styl życia świadomy, ale i zrównoważony. Dokonując zbyt nagłych zmian, możemy zaszkodzić nie tylko sobie, ale też planecie. Jak zatem dokonać bezpiecznego przestawienia się na eko?
Przede wszystkim – rozsądek
Najlepiej jest zacząć od małych codziennych wyborów. Pokusa zmiany życia o 180 stopni jest kusząca, jednak niekoniecznie dobra dla nas i dla środowiska. Dlaczego? Wiele osób w przypływie „ekologicznego szału”, wyrzuca wszystkie rzeczy, które uzna za „nieekologiczne”, jak soki w czy przetwory bez certyfikatów, przyczyniając się do wzrostu liczby produkowanych przez siebie śmieci. Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wszystkiego do końca, a następnie – odpowiednie posegregowanie odpadów, tak aby niczego nie zmarnować. Odpady organiczne warto umieścić w kompostowniku, zaś inne – w odpowiednich koszach do segregacji śmieci.
Refuse, Reuse, Reduce and Remember (czyli odmawiaj, wykorzystuj ponownie, ograniczaj i pamiętaj)
Te trzy filary ruchu Zero Waste są mantrą, którą warto powtarzać, w trakcie planowania swoich ekologicznych kroków do przestawienia się na eko. Wychodząc na kawę, pamiętajmy o własnym kubku. Zastanówmy się, czy potrzebujemy (nawet papierowej) słomki. Idąc na zakupy pamiętajmy o wielorazowej torbie. Zanim pójdziemy na zakupy – sprawdźmy dokładnie, co mamy w lodówce i w szafkach i zróbmy listę potrzebnych rzeczy. Dobrym sposobem, aby marnować mniej żywności, jest ustawianie produktów w lodówce zgodnie z ich terminem przydatności – te z zbliżającą datą warto postawić z przodu na widoku, aby wykorzystać je jako pierwsze. W sklepie – czytajmy etykiety produktów i nie kupujmy na zapas.
Szukaj Euroliścia!
Czytając etykiety, warto zwracać uwagę nie tylko na sam skład, ale też na oznakowania. Certyfikaty żywności ekologicznej, takie jak Euroliść, dają nam pewność, że produkt pochodzi z certyfikowanych ekologicznych upraw czy hodowli, oraz został wyprodukowany w zrównoważony sposób, z poszanowaniem środowiska i dobrostanu zwierząt Produkty ekologiczne cechują się też niższym stopniem przetworzenia, dzięki czemu nie tracą cennych składników odżywczych czy witamin. Pakowane są też w przyjazne dla środowiska opakowania, które po odpowiedniej segregacji, również oznaczonej na opakowaniu, zostaną ponownie użyte zmniejszając ilość odpadów, a co za tym idzie – nasz ślad węglowy. Co ważne, żywność ekologiczna to nie tylko warzywa i owoce – w szerokiej gamie certyfikowanych produktów znajdziemy też nabiał, mięsa, przetwory, pieczywo i wiele innych.
Zmieniaj się powoli
Starając się żyć bardziej ekologicznie, stosujmy metodę drobnych kroków – zaczynając od małych codziennych decyzji, jak uporządkowanie lodówki i szafek z żywnością, czytanie etykiet i poszukiwanie produktów certyfikowanych. Powoli i stopniowo wprowadzając świadome i przemyślane zmiany do naszego życia zyskujemy spokój i satysfakcję, a to ważne elementy przestawienia się na eko.