logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Pszczoły zapylają 77 proc. wszystkich roślin na Ziemi i odpowiadają za zapylanie 1/3 wszystkich upraw rolnych[i]. W Europie żyją ponad 2 tysiące gatunków tych pożytecznych owadów, zaś Polskę zamieszkują 470 gatunki. Niestety, populacja pszczół z roku na rok maleje – giną przez zmiany klimatu, monokultury, a także z powodu stosowanych przez człowieka pestycydów.

Żywność certyfikowana to żywność bez pestycydów

Gospodarstwa, które dokonują konwersji na ekologiczne, muszą spełniać szereg wymogów, aby uzyskać odpowiednią certyfikację i móc oznaczać swoje produkty symbolem Euroliścia. Jednym z warunków jest niestosowanie sztucznych nawozów, pestycydów i innych środków chemicznej ochrony roślin. Wybierając produkty oznaczone symbolem zielonego liścia, mamy pewność, że są w pełni naturalne. Ma to znaczenie nie tylko dla naszej diety, ale i dla całego ekosystemu.

Ekologiczne uprawy – szczęśliwe pszczoły

Konwencjonalny model upraw i hodowli nie pozwala na rolnictwo zrównoważone. Monokultury roślin, silnie narażone na obecność szkodników i pasożytów, wykazujących coraz większą tolerancję na chemiczne środki ochrony, wymagają z kolei stosowania coraz silniejszych toksyn. W systemie rolnictwa ekologicznego, obejmującego mniejsze gospodarstwa, produkujące żywność w zgodzie z naturalnym cyklem biologicznym roślin i pór roku, ochrona bioróżnorodność staje się możliwa. W gospodarstwach tych używa się naturalnych nawozów – kompostu czy obornika. W celu ochrony roślin stosuje się wyłącznie naturalne środki bazujące na wywarach i wyciągach z chwastów i ziół. Takie certyfikowane uprawy ekologiczne są przyjazne dla zapylaczy, takich jak pszczoły.

Wybierając Euroliścia, możesz pomóc zapylaczom

Czy zmieniając nawet drobne nawyki zakupowe, możemy zrobić coś dobrego dla zachowania bioróżnorodności? Im częściej stawiamy na certyfikowaną żywność, tym więcej gospodarstw przestawia się na ekologiczną produkcję. A ciągły wzrost zapotrzebowania na certyfikowaną żywność ekologiczną, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa produktów spożywczych i ochrony środowiska, w tym owadów zapylających. Obecnie prognozowany wzrost rynku żywności ekologicznej to około 10% rocznie[ii] – to wyraźny sygnał dla producentów, że rynek eko się rozwija. Zapobieganie masowemu wymieraniu jest więc w naszych rękach. A te pożyteczne owady na pewno się nam odwdzięczą, podobnie jak innych owadów zapylających, przyczyniając się do lepszych i bardziej

[i] https://www.gov.pl/web/srodowisko/bez-pszczol-przezyjemy-najwyzej-4-lata

[ii] Raport Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsenIQ pn. „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021”

image_pdf