logo Enjoy
Polska Izba Żywności Ekologicznej ul. Kickiego 1/lokal U4, 04-373 Warszawa

Czy każda żywność kupiona od lokalnego producenta jest ekologiczna? Oczywiście, że nie! Czy w takim razie warto zwracać uwagę na to, by spożywane przez nas jedzenie nie przemierzało tysięcy kilometrów? Zdecydowanie tak! Powodów, dla których powinniśmy stawiać na krótkie łańcuchy dostaw żywności ekologicznej, jest wiele. Poznajcie 10 najważniejszych.

  1. Kupowanie produktów lokalnych przyczynia się do mniejszej emisji CO2 i redukcji zanieczyszczenia środowiska. Wszystko dzięki temu, że ograniczamy konieczność ich transportu – czasem wręcz z drugiego końca świata. Warto zadać sobie trud i poszukać producentów jedzenia w swojej okolicy – może się okazać, że żywność z certyfikatem BIO, wytworzona blisko naszego miejsca zamieszkania, jest łatwiej dostępna, niż się to początkowo mogło wydawać.
  2. Dzięki temu, że produkty bio, które znajdą się na naszym stole, nie muszą pokonywać dalekiej drogi, nie ma potrzeby ich konserwowania, chemizowania, zamrażania czy napromieniowania.
  3. Produkty kupowane lokalnie trafiają do nas szybciej, ergo są świeższe – nie ma konieczności ich skrupulatnego pakowania, przepakowywania, długiego przechowywania. Dzięki temu nie tracą walorów odżywczych.
  4. Sięgając po żywność lokalną, zaczynamy jeść zgodnie z cyklem natury: wiosną -nowalijki, latem i jesienią – pyszne owoce i warzywa, zimą – kiszonki. Dietetycy i specjaliści ds. żywienia zdecydowanie polecają tego rodzaju podejście do codziennej diety!
  5. Kupując lokalnie możemy lepiej poznać nabywane produkty – dowiedzieć się jakie mają walory, jaka jest historia ich uprawy czy produkcji.
  6. Dzięki bezpośredniej relacji między producentem a konsumentem tworzy się swego rodzaju więź i budowane jest zaufanie.
  7. Znając historię produkcji żywności i wiedząc, ile pracy musi zostać w nią włożone, żal jest marnować zakupionego jedzenia.
  8. Jeśli kupujemy bardziej świadomie i mniej wyrzucamy – tracimy mniej pieniędzy.
  9. Dzięki zakupom lokalnym, łańcuch żywności staje się bardziej przejrzysty – wiemy skąd pochodzi żywność, jak została wyprodukowana, jaki jest dochód producenta.
  10. Kupując żywność bezpośrednio u rolnika czy przetwórcy, my, jako konsumenci płacimy za nią mniej, natomiast producenci – dzięki temu, że nie ma szeregu pośredników – zarabiają więcej.

Zastanawiacie się, gdzie w praktyce kupić ekologiczną, lokalną żywność? Możliwości jest całkiem sporo. Część producentów oferuje swój asortyment na targach oraz festynach. Producenci i przetwórcy często prowadzą sklepy internetowe, z opcją dostawy do domu. Ciekawe, choć rzadziej spotykane są inicjatywy typu „sam nazbieraj”, w których nabywcy są zapraszani do zbioru produktów, które chcą zakupić. Innym, świetnym rozwiązaniem są kooperatywy producentów – dzięki tego rodzaju współpracy, oferta producentów i przetwórców jest bogatsza.

image_pdf