Stres i życie w biegu, nieprawidłowo zbilansowana dieta, ale także intensywna aktywność fizyczna mogą wpływać na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne[1]. Warto w takich sytuacjach zadbać o włączenie do diety produktów, które są dobrym źródłem energii. Doskonałym pomysłem na I lub II śniadanie jest owsianka lub ryżanka, przygotowane z ekologicznych płatków. I to nie tylko w wersji na słodko!
Owsianka to sycący, pożywny i szybki w przygotowaniu posiłek. Zawiera błonnik, witaminy, minerały i antyoksydanty[2]. To jednocześnie dobry i świadomy wybór – płatki owsiane są bowiem jednym z produktów zbożowych o najmniejszym wpływie na środowisko – ekologiczne uprawy owsa nie wymagają dużej ilości wody, a ponadto nie stosuje się w nich chemicznych środków ochrony roślin. Mniej popularna ryżanka z kolei to dobra alternatywa dla owsianki. Przygotowana z ekologicznego, gotowanego ryżu stanowi dobre źródło cennych węglowodanów złożonych[3].
I na słodko, i na wytrawnie
Kombinacje smakowe owsianek i ryżanek ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Można je przygotować w wersji na słodko, dodając do nich orzechy, owoce, nasiona, miód, syrop klonowy czy inne naturalne aromaty smakowe. Osoby stroniące od słodkich śniadań przygotowują je również na słono. Wybierając taką opcję, płatki owsiane lub ryż gotuje się np. na bulionie, a do gotowej bazy dodaje zwykle ulubione warzywa i zioła, nie zapominając o źródle białka, np. mozzarelli.
Owsianka i ryżanka ekologiczna – dlaczego warto?
Rolnictwo ekologiczne ma realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, przyczyniając się do utrzymania równowagi w ekosystemach. Dba m.in. o jakość, zdrowie, strukturę i żyzność gleby, różnorodność gatunkową fauny i flory oraz jakość powietrza. Uprawy ekologiczne zwykle wymagają mniej energii i emitują mniej gazów cieplarnianych. Sięganie po żywność ekologiczną wspiera także lokalne gospodarstwa, które stosują metody zrównoważonego rolnictwa.
Pamiętaj, by na półkach sklepowych szukać produktów z symbolem Euroliścia. Symbol europejskiego rolnictwa ekologicznego przyznawany jest wyrobom pochodzącym z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, które stosują zasady zrównoważonej hodowli zwierząt i uprawy roślin.
Przepis na ekologiczną nocną owsiankę czekoladową
50 g ekologicznych płatków owsianych
1 łyżka ekologicznych nasion chia
1 łyżeczka ekologicznego kakao
150 ml ekomleka (może być również wybrany napój roślinny)
1 łyżeczka miodu ekologicznego
Ulubione owoce
Masło orzechowe / orzechy
Do słoiczka wsyp płatki owsiane, nasiona chia, kakao i szczyptę soli. Dodaj mleko oraz miód. Wymieszaj dokładnie i wstaw na noc do lodówki. Rano dodaj ulubione owoce oraz odrobinę masła orzechowego lub orzechów.
Przepis na ryżankę ekologiczną
1 szklanka ekologicznego ryżu białego okrągłego
2 szklanki eko mleka / napoju roślinnego
1 łyżka miodu ekologicznego
3 szt. jabłek ekologicznych
1/2 łyżeczki cynamonu
Szczypta kurkumy
szczypta pieprzu
szczypta soli
1 łyżka syropu klonowego
Ryż przepłucz, zalej dwiema szklankami płynu i gotuj do wchłonięcia płynu pod pokrywką na bardzo małym płomieniu. Na końcu dodaj trochę miodu i zamieszaj. Jabłka obierz, pokrój w kawałki, wrzuć do rondelka, dodaj odrobinę wody (1/2 szklanki) i duś do miękkości. Dodaj przyprawy, ewentualnie słodzidło i zamieszaj. Do miseczek wyłóż porcję ryżu, a na wierzch porcję uprażonych jabłek.
[1] https://dietly.pl/blog/zapotrzebowanie-energetyczne-czynniki
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arIcles/PMC8625765/
[3] https://dietetykanienazarty.pl/b/najlepsze-zrodla-weglowodanow-w-diecie